Wycieczka do Wilna i Kowna 09.2019
Wycieczka do Wilna i Kowna
(szlakiem marszałka J. Piłsudskiego)
DZIEŃ PIERWSZY (19.09.2019)
Po śniadaniu pod opieką przewodnika zwiedzamy miasto z jego najważniejszymi zabytkami. Wzgórze Krzyży, Starówka Wileńska w tym Kościół pod wezwaniem Piotra i Pawła, Ostrą Bramę, Klasztor Bazylianów (miejsce więzienia Adama Mickiewicza). Na trasie naszego zwiedzania znalazł się plac ratuszowy i ul. Szklana (teren dawnej dzielnicy żydowskiej). Kolejne ciekawe miejsce to zakątek gotycki z pomnikiem i mieszkaniem Adama Mickiewicza. Po przerwie na kawę przejazd na wieżę telewizyjną. Z tarasu widokowego kawiarni z wysokości 160 metrów oglądamy panoramę Wilna.

DZIEŃ DRUGI (20.09.2019 )
Ten dzień rozpoczynamy od Cmentarza na Rossie. W skład zespołu cmentarnego wchodzi Stara Rossa (1769-1801), Nowa Rossa (1847) Cmentarz Wojskowy (1920) oraz mauzoleum Matki i Serce Syna (1936).Chwilą zadumy i wspólnym zdjęciem kończymy tą część naszego programu.
Przejazd do Trok oddalonego od Wilna to niespełna godzina. Troki to jedno z najpiękniejszych miejsc na Litwie. Zamek położony jest na wyspie, którą oblewają wody jeziora Galwe. Mieszkańcami trok są Karaimowie sprowadzeni z Krymu przez księcia Witolda. Posiadają swoją odrębną tradycje. Znani byli z uczciwości i wierności. Będąc w Trokach nie można było nie posmakować słynnych karaimskich pierożków zwanych kibinami.
DZIEŃ TRZECI ( 21.09.2019)
To główny dzień naszego pobytu na Litwie. Jedziemy do Zułowa gdzie 5 grudnia 1867 roku urodził się Józef Piłsudski. Kolejna wioska to Powiewiórka miejsce gdzie w drewnianym kościele pw. św. Kazimierza w dniu 15 grudnia J. Piłsudski został ochrzczony. Dworek w Pikiliszkach to letnia rezydencja marszałka i jego rodziny. Tutaj w 1934 r. roku spędził ostatni urlop. Po śmierci marszałka dworek został sprzedany. Obecnie w dworku mieści się biblioteka która od 43 lat prowadzi Pani Leokadia Minginowicz sprawując jednocześnie opiekę nad dworkiem. Podczas naszego pobytu przekazaliśmy na ręce Pani Minginowicz sporą ilość książek o tematyce patriotycznej oraz portret marszałka z dedykacją od naszego koła SKMPONZ oraz wpisaliśmy sie do księgi pamiątkowej.
DZIEŃ CZWARTY (22.09.2019)
Ostatni dzień naszego pobytu na Litwie to Kowno. Drugie pod względem wielkości miasto Litwy. W okresie międzywojennym Kowno było stolica Litwy. Zwiedzamy zabytki starego miasta mi. Dom Perkuna ,mury zamku, Katedrę św. Piotra Pawła. Kościół św. Jerzego oraz Ratusz nazywany „Białym Łabędziem”. Informacja o pobycie A. Mickiewicza w Kownie jest jedną z ostatnich. Spacer po kowieńskiej starówce, zejście na brzeg Niemna przy moście którym Napoleon przeprawiał się w drodze na Moskwę był ostatnim elementem naszej wizyty na Litwie. O godzinie 14,00 czasu litewskiego opuściliśmy Kowno kierując się do Bydgoszczy.
Bezpieczną podróż odbyliśmy za sprawą szefa firmy „LEMKE” Pana Leszka, który o godz. 22 z minutami dotarł z nami do Bydgoszczy.
Tekst: kol. Ryszard Keller,
Zdjęcia : kol. Krzysztof Chlebosz, Eugeniusz Trzciński, Andrzej Jarzębowski