Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ
koło nr 1 w Bydgoszczy

ARCHIWUM KOŁA NR 1 SKMPONZ NA ROK 2016

2016.08.23

Wycieczka do Ustki i Gdyni

W dniach 18-19 sierpnia 2016 roku grupa naszych członków uczestniczyła w arcyciekawej wycieczce do Ustki i do Gdyni.

DZIEN PIERWSZY

W dniach 18-19 sierpnia 2016 r. grupa członków koła nr 1 SKMP ONZ na zaproszenie Komendanta Szkoły Podoficerskiej Marynarki Wojennej Pana st. chor. szt. .mar. Janusza Calaka gościła w murach Szkoły Podoficerskiej Marynarki Wojennej w Ustce. Program naszego pobytu został przygotowany przez zastępcę  komendanta Pana  st. chor. szt. mar. Stanisława Talagę – członka naszego koła w Bydgoszczy.

Podczas spotkania z komendantem zostaliśmy zapoznani z historia rozwoju szkół podoficerskich w Polsce  od momentu uzyskania niepodległości., w tym rozwoju szkolnictwa morskiego. Następnie poznaliśmy bazę szkoleniowa, wyposażenie sal wykładowych, kompleksy najnowocześniejszych trenażerów i  strzelnice elektroniczną. Kolejnym punktem naszego pobytu był wyjazd  na poligon morski, zwiedzanie ciągnącego się kilka kilometrów poligonu  ze stanowiskami ogniowymi, wieżami kierowania i punktami obserwacyjnymi  było niezapomnianym elementem  konfrontacji z poligonami w innych rejonach kraju – zwłaszcza ze znanym poligonem wojsk lądowych w Drawsku Pomorskim. Po smacznym obiedzie w stołówce kadetów i spacerem po Ustce oraz degustacją piwa w miejscowej tawernie przy strugach lejącego deszczu  zakończyliśmy pierwszy dzień naszego pobytu

 DZIEŃ DRUGI

Wczesna pobudka. Punktualnie o godz. 6.00  ruszamy do Portu Wojennego w Gdyni. Po drodze lekkie śniadanie. Zgodnie z planem o 9.00  jesteśmy na miejscu. Punkt pierwszy powitanie przez oficera dowództwa i wejście na pokład  ORP WODNIK.

Dowódca 3 Flotylli Marynarki Wojennej Pan kmdr Krzysztof Jaworski za zgodą Dowódcy Generalnego  Rodzajów Sił Zbrojnych zezwolił na wyjście okrętu z portu w trwający ponad dwie godziny rejs. 3 Flotylla Okrętów RP to główny związek taktyczny Marynarki Wojennej. Jej zasadnicza siła uderzeniowa jest skupiona w Dywizjonie Okrętów bojowych oraz w okrętach podwodnych wchodzących w skład Dywizjonu Okrętów Podwodnych. Blisko 3 tysiące marynarzy służących w 3 Flotylli Okrętów stacjonuje w największej polskiej bazie morskiej w Gdyni i stanowi ochronę tego rejonu. Rejs ORP WODNIK dał nam możliwość zapoznania się z praca załogi okrętu. Bez ograniczeń mogliśmy poznać wszystkie „zakamarki” okrętu. WODNIK jest okrętem  szkolnym przeznaczonym do wykonywania długich rejsów nawigacyjno – szkoleniowych. Wyszkoliło się na nim tysiące  podchorążych Akademii Marynarki Wojennej i kadetów Szkoły Podoficerskiej. Okręt brał udział w operacji „Pustynna Burza” – pełnił rolę okrętu – szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej. Dodatkową atrakcją była możliwość obserwowania z pokładu ćwiczących na Bałtyku grupy  żołnierzy jednostki działań specjalnych FORMOZA.

 

 

Po powrocie z rejsu mieliśmy okazję poznać okręt podwodny ORZEŁ, największą i najmłodszą jednostkę podwodną  dostosowaną do natowskich standardów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejna  jednostka to okręt rakietowy typu ORKAN. Jego głównym zadaniem to wykonywanie uderzeń rakietowych na okręty nawodne przeciwnika i zwalczanie środków napadu powietrznego. Obecnie są one jednymi z najnowocześniejszych w swej klasie na Bałtyku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na trasie naszego pobytu nie zabrakło okrętu żaglowego Barkantyny ISKRA. ORP  Iskra  jest okrętem szkolnym Marynarki Wojennej. Przeznaczeniem okrętu jest szkolenie żeglarskie i ogólno-morskie. Patronat nad budową okrętu sprawował Klub Oficerów Rezerwy przy Stoczni Gdańskiej.

 

 

 

Spotkanie z dowódca  3 Flotylli Okrętów było okazja do przekazania  słów uznania i podziękowania za możliwość zapoznania się z trudną służbą polskich marynarzy.

 

 

Powrót